search
top

Toplantı Sırasında Yapılması Gerekenler

İş hayatının belki de en sıkıcı saatleri bitmek bilemeyen bir toplantı esnasında yaşanır, hele bir de atıştıracak bir şeyler yoksa. Bu uzun saatler esnasında hayal kurmanın ve gelecek planlarınızı yapmanın yanı sıra dikkat etmeniz gereken hususlar da var.

Planlamalar, gelecek hedeflemeleri ve stratejileri, yeni projelerin tanıtımı derken saatler süren toplantılar iş yaşamının büyük bir kısmını çoktan ele geçirmiş durumda. Bu uzun saatler esnasında kariyerinizi tehlikeye sokmamanız için dikkat etmeniz pek çok konuyu aşağıda özetledik.

Geç kalan biri yüzünden toplantının geç başlayıp geç bitmesini kimse istemez. Toplantı salonunun önünde geçireceğiniz fazladan birkaç dakika sizden çok fazla şey götürmediği gibi, daha güzel bir yer bulma olasılığınızı arttırır.

Eğer önceden toplantı ile ilgili notlar dağıtıldıysa bunları okumanız gerekir. Lütfen birkaç dakikanızı ayırın ve bu notlar arasından size yöneltilebilecek veya sizin sorabileceğiniz soruların olup olmadığına bakın.

Toplantı sırasında cep telefonunuz ile görüşme yapmamanız ve kapalı tutmanız gerektiğini söylememize gerek var mı? Konuşmacının ve dinleyenlerin dikkatini dağıtarak kötü bakışları üzerinize çekmenin gereği yok.

Toplantı başladıktan sonra size soru yöneltilmedikçe konuşma önceliğini üstlerinize bırakın. Onlar sözlerini tamamladıktan sonra düşüncelerinizi mümkün olduğunca sadeleştirerek anların. Uzun konuşmalar yaparak toplantıyı tekelinize almayın. Unutmayın, toplantı süresi size ait değil.

Konuşmanız esnasında cümlelerinizi seçerken sizi dinleyenlerin tartışmalarına yol açacağı veya derhal reddedeceği cümlelerden kaçının, esnek argümanları kullanarak da aynı yargıyı ifade edebilirsiniz.

Eğer toplantı esnasında söz alacaksanız, salondaki havayı biraz koklamanız gerekir. Sizden önceki konuşmacıların ne söylediklerini dinlemenizde fayda var. Sözlerinizin ne derece dinleneceği ve nasıl tepkiler alacağınızı ancak bu şekilde anlayabilirisiniz. Ayrıca, sözlerinizin ve fikirlerinizin konuşulan konu ile ilgili olması gerekmektedir. Eğer maliyetlerin düşürülmesi tartışılırken yeni yatırımlardan bahsederseniz kimse sizi dinlemez. Bu durumda fikirlerinizi bir sonraki toplantıya saklamanız gerekir.

Bazı iş arkadaşlarınız toplantıları bir savaş alanı olarak görüyor olabilirler. Hatta bu arkadaşlarınızın çoğu patronun fikirlerinin ne kadar doğru olduğunu en şiddetli savunucuları olabilir. Eğer kurban olarak sizi seçtilerse, elinizden geldiği kadar sakin olmanızda fayda var. Sakinliğin yanı sıra onlara sorular yönelterek kendinize biraz zaman kazandırabilirsiniz.

Gündemdeki konuların dışına çıkmayın. Etrafınızdaki insanların tartıştığı konuya odaklanmaya çalışın. Eğer konu dışında konuşacaksanız, etrafınızdakileri iyi gözlemleyerek bundan hoşnutsuz olmadıklarından emin olun. Eğer söyleyeceklerinizin gerçekten çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, bir başka toplantı talep edin veya mesai arkadaşlarınızı daha uygun bir zamanda ziyaret edin.

Tabaktaki kurabiyelerin hepsini yememeye çalışın, sizin açgözlü olduğunuz hakkında dedikodu çıkartabilirler. Sakız çiğnemeyin. Bu tip davranışlar profesyonel olmaktan uzak ve kabadır.

Toplantılara mümkün olduğunca katılmaya çalışın. Toplantılar sadece planlama konularının tartışıldığı yerler değildir. Katılmadığınız takdirde kurumunuzun üst düzey çalışanları ile tanışma fırsatını kaybedebilirsiniz. Unutmayın, toplantılar olumlu imaj yaratmanız ve profesyonel ilişkiler kurmanız için iyi fırsatlardır.

banner ad

Yanıt Bırakın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

top